DİSK’ten Özak Tekstil direnişi açıklaması: İşçilerin haklı ve meşru talepleri derhal karşılanmalı

Urfa OSB’de bulunan Özak Tekstil’de mobbinge, hakaretlere, tehditlere ve kölece çalışma koşullarına karşı yetkili sendika Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’de örgütlenmeye başlayan ve işten atmalar üzerine direnişe geçen işçilerin mücadelesi devam ediyor.

Konuyla ilgili Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yapılan açıklamada, “İşçilerin haklı ve meşru talepleri derhal karşılanmalıdır” denildi.

Evrensel’in haberine göre, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu imzasıyla yapılan açıklamada “2024 yılı asgari ücret tespit süreci devam ederken, ülkemizi asgari ücretliler ülkesi haline getiren siyasi zihniyetin hak-hukuk bilmez icraatlarına tanık olmaya devam ediyoruz. İşçilerin hakkı hukuku olmasın, tüm ücretler asgari ücrette eşitlensin diye sendikal hakların önüne engeller çıkaranlar, grev yasaklamayı övünerek anlatanlar, Türkiye’yi AB ülkeleri arasında en düşük toplu iş sözleşmesi kapsamı oranına sahip iki ülkeden biri haline getirenler son günlerde de Şanlıurfa’da tekstil işçilerini hedef alıyor” ifadeleri kullanıldı.

‘HÜKÜMET, BAKANLIK, VALİ İŞÇVERENİ SAVUNMAKTAN VAZGEÇMELİ’

İnsanca yaşayacak bir ücret, insan onuruna yaraşır çalışma koşulları, iş güvencesi isteyen Özak Tekstil işçilerinin saldırıya uğradığı belirten açıklama şöyle devam etti:

“Özellikle haklarına sahip çıkan kadın işçilerin sorguya çekilmesi, tehdit edilmesi ve işten atılmasıyla başlayan haklı mücadelenin karşısına jandarma çıkarmak, baskı, biber gazı, cop ve hukuksuz gözaltılar ile hak mücadelesine engel olmaya çalışmak asla kabul edilemez ve asla sonuç vermeyecektir. Anayasa’da ve yasalarda yazılı olan haklarımızı savunmanın karşılığının işten atılmak, gözaltına alınmak, coplanmak, gaz yemek olduğu bir ülkede demokrasinin de hukukun da varlığından söz edilemez.

Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, işten atılan işçiler geri alınmalı, hükümet, İçişleri Bakanlığı ve Şanlıurfa Valisi işverenin hukuksuzlukların göz yummak hatta zor kullanarak savunmaktan derhal vazgeçmelidir. İşçilerin hak aramasını engellemeye çalışanlar suç işlemekten vazgeçmelidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x