Kaybedenlerin listesi: Sadece Kılıçdaroğlu değil

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık yarışını ikinci turda kazanan Özgür Özel, CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu.

Özgür Özel ikinci turda 812 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı. Kılıçdaroğlu oy sayma işlemi sona ermeden salonu terk etti.

Kılıçdaroğlu CHP’deki son yenilgisini Genel Başkanlık seçimi ile alırken, bu gece sadece Kılıçdaroğlu kaybetmedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ve sonrasında Kılıçdaroğlu’na desteklerini her fırsatta dile getiren, birçok isim de bu gecenin kaybedeni oldu.

CHP eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini maddi manevi gösteren isimlerden biriydi. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olduğu dönemde hep yanında olan Kaftancıoğlu seçim kampanyasına 55 bin 598 TL’lik maddi destekte bulunmuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da Kılıçdaroğlu destekçilerinin arasında yer alıyor. CHP’nin örgütlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini üstelenen Salıcı her fırsatta Kılıçdaroğlu’na olan inancını dile getirdi.

Son olarak Özgür Özel’in, “Adalet Yürüyüşünde Özgür Özel vardı, Veli Ağbaba vardı. Bütün arkadaşlar oradaydı. Çubuk’ta Murat Emir yanı başınızdaydı. Yani nerede olmamız gerekiyorsa oradaydık. Ama sayın genel başkanım, 39 milletvekili verilirken biz yoktuk, Oğuz Kaan Salıcı vardı yine yanınızda. Gizli protokol yaparken biz yoktuk, danışmanınız vardı hala yanınızda” ifadelerini kullanmış Salıcı ise yanıt olarak, “Kılıçdaroğlu’nun değil, CHP’nin kaderinin tayin edileceği bir kurultay bu, delege arkadaşlarım” demişti.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol CHP içinde değişimcilere sert çıkışları ile Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğunu dile getiriyor. Kurultay öncesi yaptığı açıklamada değişime önderlik edecek kişinin Özgür Özel olamayacağını belirten Erol, “Bunlar aslında değişimci değil, fırsatçılar. Onlar da yapılan tüm yanlışlıklardan sorumlular.” ifadelerini kullanmıştı.

Gazeteci Barış Yarkadaş da bu gecenin kaybedenleri arasında. Özellikle kurultay sürecinde gerçek olmayan “Kılıçdaroğlu destek” bildirilerini yaymakta gösterdiği üstün çaba ile Kılıçdaroğlu’na desteğini sunan Yarkadaş “Değişimcilerin hazırladığı tabloya göre İstanbul’a sıfır oy vermiş olmalarına rağmen değişimcilerin listesinde Kılıçdaroğlu, 750’nin üzerinde oy alıyor. Bu Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazandığını gösteriyor. Kılıçdaroğlu’na İstanbul’da 70 oyun çıkacağı kesinleşti. Değişimcilerin elinde 450 imza var. Almaya çalıştıkları oyun sayısı 600. Bu da seçimi kazanamayacaklarını gösteriyor” demişti.

Yarkadaş “Özgür Özel seçimi kazanırsa ben mesleği bırakırım” ifadesini de kullanmıştı.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne CHP listesinden seçime giren Türkiye Değişim Partisi (TDH) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Erzincan’dan milletvekili olmuştu. Sadece Genel seçimlerden sonra değil öncede her fırsatta CHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu’na ihtiyacı olduğunu belirten Sarıgül’ün partideki değişime nasıl ayak uyduracağı merak konusu.

Sarıgül ailesinde sadece Mustafa Sarıgül değil oğlu Emir Sarıgül’de Kılıçdaroğlu’nun büyük destekçisiydi. Öyle ki Kılıçdaroğlu salona girerken yanında Emir Sarıgül yer aldı.

Sarıgül ailesinin Kılıçdaroğlu’na olan destekleri tesadüf değil.

Belediye başkanlığı adayı olacağı konuşulan Emir Sarıgül, bu akşam Kılıçdaroğlu ile salona girerken “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganını tüm gücüyle haykırmasıda bu iddialar güçlendirdi. Sarıgül ailesinin özellikle Şişli’den aday olabilmek için Kılıçdaroğlu’nu ikna etmeye çalıştığı da edinilen kulis bilgileri arasında.

İlgezdi ailesinden de tam destek. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve Ataşehir Belediye Başkanı Başkanı Battal İlgezdi de “değişimcilere” karşı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen isimlerden. Değişim tartışmalarının başladığı dönemde yaptığı bir açıklamada Ekrem İmamoğlu’na yüklenen Battal İlgezdi, “Değişimin ne olduğunu bilmeden sen hangi değişimden bahsediyorsun? Neyin değişimi? Cumhuriyet Halk Partisi kimsenin kariyer yapma yeri değildir. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’yi kuran, Cumhuriyeti kuran partidir. Yani ‘Sen git Kemal, ben geliyorum’ diyen parti değildir” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp de gerçek bir Kılıçdaroğlu destekçisi. Öyle ki Medya, Planlama ve Sosyal Medya politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem ile aralarındaki küfür krizi ardından bile Kılıçdaroğlu tarafından gözden çıkarılmamıştır.

FETÖ skandalları ile gündemden düşmeyen Tuncay Özkan’da sıkı bir kılıçdaroğlu fanı. Seçimlerden sonra Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlarından biri olan Tuncay Özkan’ın görevden alınacağına dair haberler çıkmıştı. Özkan bu haberleri yalanlamış ancak yeni MYK’nın açıklanmasının ardından odasını boşalttığı görülmüştü.

Yoğun desteklerin ardından Özkan daha sonra partiye Kemal Kılıçdaroğlu’nun kişisel medya planlaması ve çalışmalarını yürütmesi için geri dönmüştü.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’da Kılıçdaroğlu’nun adaylık sürecinde büyük katkı sağlayan isimlerden biri. Hatta Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili organizasyonun Enis Berberoğlu ve beraberindeki 2 isimle birlikte gerçekleştiği bile iddialar arasında. Gazeteci Levent Gültekin bu birlikteliği, “Bu arada 3 yıl önce Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili bir organizasyon başlamış. Tuncay Özkan, Erdoğan Toprak, Enis Berberoğlu eski RTÜK üyesi Okan Konuralp bu dörtlü her hafta Kemal Bey’in evinde toplanıp adaylığını organize ediyorlar. Masayı nasıl kurgulayacağız, liderleri ve kamuoyunu nasıl ikna edeceğiz diye konuştular.” sözleri ile anlatmıştı.

CHP’de Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın Kılıçdaroğlu desteği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Özgür Özel ile kongre sürecine polemikler yaşayan Öztrak’ın MYK toplantısı ardından Kılıçdaroğlu’nun istifasına yönelik soruya “CHP bir çadır partisi değildir. Dünyada eşine az rastlanır bir maziye sahip asırlık partidir. Bu partide kimse tek başına aklıma estiği gibi karar alamaz. Bizi başka partilerle karıştırmayın.” yanıtını vermişti.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’da CHP’deki değişimcilere karşı Kılıçdaroğlu’nun yanında olan isimlerden. Nazlıaka son olarak birkaç gün önce yaptığı açıklama ile CHP 38. Olağan Kurultayı Divan Başkanlığı’na sunulmak üzere CHP Genel Başkanlığı’na, mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu önerdiklerine dair ilişkin imza vermişti.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Bülent Kuşoğlu da kurultayın son dakikasına kadar Kılıçdaroğlu desteğinden vazgeçmeyenler arasında. Daha önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurultayda yeniden aday göstereceklerini söyleyen Kuşoğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “değişim” ve “adaylık” konularındaki açıklamalarıyla ilgili olarak ise “Grup başkanımız da o mevkide otururken, ya da Ekrem Bey Büyükşehir Belediye Başkanı’yken, Genel Başkan’a karşı daha dikkatli olmalılar” diye konuşmuştu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x