Putin, Carlson’a konuştu: ‘İstanbul’da yapılmıştı, neden tekrar olmasın?’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Fox News haber kanalının eski sunucularından, Donald Trump destekçisi Tucker Carlson’a röportaj verdi. Başkent Moskova’da yapılan ve video kaydı Carlson’ın sosyal medya platformu X hesabı üzerinden de yayınlanan röportajda, Putin, Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili soruları da yanıtladı.

25 DAKİKA BOYUNCA ‘UKRAYNA TARİHİNİ’ ANLATTI

Sputnik’in aktardığına göre, Putin’in Curlson’a verdiği mülakatta, Ukrayna tarihiyle ilgili anlatımı toplam 25 dakika sürdü. 862 yıllarında Rus devletinin kurulmasıyla ilgili konuşmaya başlayan Putin, Litvanya Büyük Dükalığı ve Polonya Krallığı’nın birleştiğini ve Ukrayna topraklarının da sonrasında Polonya-Litvanya Birliği’ne dahil olduğunu söyleyerek, ‘Polonyalıların onlarca yıl bu topraklarda yaşayanları Polonyalılaştırdığını ve bu insanların Rus değil Ukraynalı olduğu fikrini aşıladığını’ savundu.

“Başlarda, Ukraynalı kelime olarak devletin kenarında yaşayan veya sınır muhafızlığı yapan kişi anlamına geliyordu. Bu etnik bir grup anlamını taşımıyordu” iddiasında bulunan Putin, Polonyalıların bu topraklarda yaşayanlara çok acımasız davrandığını, tüm bunların, ‘bu Rus toprakların hak mücadelesi başlatmasına yol açtığını’ savundu.

‘UKRAYNALI YETKİLİ “BORIS JOHNSON BİZİ VAZGERÇİRDİ” DEDİ’

Carlson, Rusya Devlet Başkanı ile yaptığı röportajı sırasında, “Ukrayna’da olup bitenleri müzakereler yoluyla çözüme kavuşturmak istiyorsunuz, doğru mu anladım?” diye de sordu. Putin, bu soruya, “Doğru” cevabını verdi. Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından İstanbul’da Rusya ve Ukrayna heyetlerinin bir araya geldiği görüşmeye dikkat çeken Putin, Rusya’nın bunu daha önce de yaptığını, İstanbul’da hazırlanan büyük belgenin Ukrayna heyetinin başkanı David Arahamiya tarafından onaylandığını, belge özetinde onun imzasının bulunduğunu savunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“İmzasını attı ve daha sonralar şunu anlattı: ‘İmzalamaya hazırdık ve savaş çoktan, bir buçuk yıl önce biterdi. Ama Sayın Boris Johnson geldi, bizi vazgeçirdi ve biz bu şansı kaçırdık.’ Olsun kaçırmışlar, hata yapmışlar, şimdi tekrar buna dönsünler, o kadar. Neden telaşlanıp birilerinin hatalarını düzelten biz olalım?”

‘ER YA DA GEÇ ANLAŞACAĞIZ’

Putin, Carlson’a verdiği röportajda, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya da seslenerek, Rusya’yı Ukrayna ile yaptığı savaşta yenmenin Batı için ‘imkansız’ olduğunu anlamaları gerektiğini söyledi. Putiğn, “Şu ana kadar Rusya’yı savaş alanında stratejik bir yenilgiye uğratma yönünde gürültü ve çığlıklar vardı. Ama şimdi görünüşe bakılırsa bunu başarmanın, eğer mümkünse, çok zor olduğunu anlamaya başlıyorlar. Bana göre öyle, imkansız” dedi.

Putin, Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta haklı olduğunu tarihi gerekçelerle uzun uzun anlatırken, Washington yönetimine, “Eğer gerçekten savaşı durdurmak istiyorsanız, silah tedarikini bırakmanız gerekir” diye seslendi. Ukrayna’daki savaşın ikinci yılının geride kaldığı günlere denk gelen röportajda Putin, Rusya ve Ukrayna’nın ‘er ya da geç’ anlaşmaya varacağını söyleyerek, müzakere yolunun açık olduğuna da işaret etti.

‘NATO GENİŞLERCE HER ŞEY SOĞUK SAVAŞ’TAKİ GİBİ OLACAK’

Putin, iki saatten fazla süren röportajda, NATO’nun 1990’ların başından bu yana yürüttüğü genişleme çabalarından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. NATO’nun genişlemesine gerek olmadığını savunan Putin, “NATO genişlerse her şey Soğuk Savaş sırasındakiyle aynı olacak, yalnızca Rusya sınırlarına daha yakın olacak. Bu kadar” diye konuştu.

Putin, ABD’nin bu konuda verdiği sözü tutmadığını söyleyerek, “NATO’nun, doğuya doğru genişlemeyeceğine dair sözünüz vardı ama bu 5 kez gerçekleşti” dedi. Carlson’ın sorusu üzerine Putin, Moskova’nın bölgedeki diğer NATO üyesi ülkelerin veya genel olarak Avrupa kıtasının Rusya tarafından işgalinin söz konusu olmadığını da ifade etti. ABD’nin Ukrayna’ya silah desteğinde bulunmasından dolayı ABD Başkanı Joe Biden ile ‘konuşacak hiçbir şeyi olmadığını’ söyleyen Putin, kasımda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde yeni bir başkanın seçilmesinin de ‘elitlerin Rusya’ya karşı tutumunu değiştirmeyeceğini’ anlattı.

‘CLINTON ÖNCE “EVET” SONRA “HAYIR” DEDİ’

Dönemin ABD başkanı Bill Clinton’a Rusya’nın NATO’ya girip giremeyeceği ile ilgili soruya önce ‘evet’ sonra ‘hayır’ dediğini iddia eden Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonra 2000’de ben devlet başkanı oldum. Yugoslavya konusu geçti gitti, ilişkileri yeniden onarmaya ihtiyacı var, Rusya’nın geçmeye çalıştığı bu kapıyı açmak lazım, diye düşünüyordum. Başkanlığın son günlerinde olan Bill Clinton’la burada, Kremlin’de, hemen şu komşu odada, şahsen konuştum, tekrarlayabilirim. Ona şunu sordum. Baksana Bill, Rusya, NATO’ya katılım konusunu gündeme getirse, sence bu mümkün mü? Bana birden şunu dedi: Biliyor musun, sanırım evet. Akşam onunla yemekte görüşünce de bana dedi ki, biliyor musun, ekibimle görüştüm, hayır, şimdi mümkün değil. Ona sorabilirsiniz. Sanırım röportajımızı dinleyecek ve doğrulayacak. Böyle bir şey olmasaydı asla söylemezdim.”

PUTİN’DEN ‘GERSHKOVICH’ AÇIKLAMASI

Putin, tutuklu Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich konusunda da ‘anlaşmaya varılabileceğini’ kaydetti. Bu konuyu çözmek istediklerini savunan Rusya Devlet Başkanı, “Ancak özel servis kanallarında tartışılan bazı terimler var. Anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum” dedi. Vladimi Putin, Gershkovich’in, ‘komplo kurarak gizli şekilde bilgi topladığını’ ve yaptığının ‘tam olarak casusluk’ olduğunu, bununla birlikte iki taraf heyetlerinin bu konuyu çözme yolunda ilerlediğini savundu.

FOX haber kanalından ayrıldıktan sonra gazetecilik faaliyetini sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) devam ettiren Tucker Carlson’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le röportaj yapacağını duyurması ABD medyasında gündem oldu. Carlson’a konuşmayı kabul eden Putin, 2019’dan bu yana Batı medyasında ilk defa röportaj vermiş oldu. Tucker Carlson’ın söz konusu röportajı hakkında bazı Avrupa ve ABD medyasında eleştiriler yer alırken, Amerikalı gazeteci Putin’in propagandasını yapmakla suçlandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x