Türkiye 3 günlük milli yas ilan etti! Peki okullar tatil olacak mı?

Hamas’ın geçtiğimiz hafta yaptığı beklenmedik saldırı sonrasında çok sayıda İsrail vatandaşı hayatını kaybetmişti. Bu saldırının sonrasında Orta Doğu’da savaş çanları yeniden çalmaya başladı. Maalesef beklenen oldu ve İsrail, acımasız bir şekilde Gazze’deki sivilleri bombalamaya başladı. Şehirdeki ablukayı genişleten İsrail, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlara erişimi neredeyse tamamen kesti.

Türkiye 3 günlük milli yas ilan ediyor!

ABD ve Almanya gibi ülkeler ise tansiyonu düşürücü açıklamalar yerine İsrail’i daha da cesaretlendiren söylemlerde bulundu. Bu durumdan güç bulan İsrail ise şiddetin dozunu günden güne daha da arttırdı. Gelinen noktada Gazze’de bulunan bir hastaneyi vuran İsrail, açık bir şekilde savaş suçu işledi. Ancak ABD ve destekçileri, hastane saldırısını bile haklı bulan tezler bulmaya çalışmaktan geri durmadı. Her ne söylenirse söylensin hastane saldırısı, bir savaş suçu ve bu gerçek elbette ki değişmeyecek.

Hastanenin bombalanması sonrasında 500’den fazla Filistinli sivil yaşamını yitirdi. Elbette hayatını kaybedenlerin önemli bir bölümünü bebekler ve çocuklar oluşturuyor. Saldırı sonrasında ortaya yürek burkan görüntüler çıktı ve Türkiye başta olmak üzere vicdanı olan herkes ayağa kalktı. Bu konuyla ilgili önemli bir adım atmaya hazırlanan Türkiye ise, 3 günlük milli yas ilan etmeye hazırlanıyor.

Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, milli yas ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Zengin, “Yaşadığımız çok elim olaylardan sonra milli yas ilan edebiliyoruz. Şu anda çalışmaları devam ediyor. Bugün gün içerisinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 günlük milli yas ilan edilecek. Genel Kurul’daki tüm siyasi partilerin de bundan memnuniyet duyacağına eminim. Bu, bizim özellikle TBMM olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tüm unsurlarıyla beraber başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu konuyu hangi seviyede anladığımızın görülmesi açısından önemlidir diye düşünüyorum. Sanıyorum, Genel Kurul devam ederken, bugün içinde nihayetlenmiş olur. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini de burada paylaşırız.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x